OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 3

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 3

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification - Part 3

30.8.2016

Merhabalar,

OneSignal ile Cordova & Ionic Framework Push Notification yazımızın üçüncü bölümüne hoşgeldiniz. Yazımızın birinci bölümü ve ikinci bölümü okumaduysanız lütfen okunanızı rica ederiz.

Gerekli kayıtlarımızı yaptıktan sonra mobil uygulama geliştirme adımına geçebiliriz.

Senaryo:

Geliştireceğimiz Asp.Net MVC uygulamasıyla OneSignal apisini kullanarak cihazlara push notification göndereceğiz.

Asp.Net MVC uygulamamızda kullanıcı türüne, gönderdiğimiz veriye göre mobil uygulamada hangi sayfa açılacağı ve URL gönderme işlemlerini yapacağız.

Bunun mobil uygulama ve Asp.Net MVC uygulaması geliştirmek için ENS Bilişim olarak tercih ettiğimiz araç Visual Studio 2015 programını açıyoruz.

Visual Studio 2015 ortamında yeni proje açmak için File -> New -> Project seçeneğine tıklıyoruz. Ardından Visual Studion’un bize sunduğu proje yapılarından Installed alalından JavaScript tabından Apache Cordova Apps alanını seçiyoruz. Karşımıza proje seçenekleri gelecektir. Biz buradan Ionic Blank App projesini seçiyoruz. Eğer sizde Ionic Blank App projesi çıkmıyorsa bu adresten gerekli adımları takip ederek kurulumu gerçekleştiriniz.

Ionic projesini oluşturduktan sonra mobil uygulamamızda kullanacağımız Ionic Material temasını indirip kurulumunu yapacağız. İndirdiğimiz dosyayı rar’dan çıkartıp views klasörünü seçerek visual studio içerisinde Solution Explorer panelinden www klasörünün bulunduğu dizine sürükle bırak metoduyla işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Sırada projeyi çalıştırma işlemine geçebiliriz. Projeyi Visual Studio üzerinde kendi emülatöründe çalıştırıyoruz. Bizim kullandığımız emülatör türü VS Emulator 7” Kitkat(4.4) XHDPI Tablet bunun üzerinde uygulamamızı çalıştırıyoruz.

Push notification hizmetinden yararlanabilmek için emülatörümüzde Google Play Services Kurulu olması gerekmektedir.

Mobil uygulama için projemizi açtıktan sonra sıra OneSignal Apisini kullanmak için Asp.Net MVC uygualamasını oluşturacağız. Solution Explorer alanından sağ tık add à new project menülerine tıklayarak mvc projemizi oluşturuyoruz.

Gerekli ara yüzü biz şu şekilde hazırladık:

Mobil uygulama üzerinden OneSignal’a gönderdiğimiz taglarımızı gönderip segmentlerimizi oluşturacağız. Mobil uygulamada öğrenci sayfasına giren kullanıcımızın Tag’inde UserType özelliğini Student, Akademisyen sayfasına giren kullanıcımızı ise Lecturer olarak belirleyeceğiz. Bu UserType tipine göre OneSignal’dan segmente atama işlemi yapacağız ve ardından mvc tarafından istediğimiz kullanıcı tipine göre push notification göndereceğiz.

OneSignal sayfasından Segments menüsüne tıklayarak yeni segmentler oluşturuyoruz. Biz iki adet yeni Student ve Lectrurer adında segmentleri oluşturuduk.

Segmentleri oluşturduktan sonra Add Filter butonuna tıklayarak FilterType alanından User Tag ‘i seçiyoruz ve mobil uygulamadan göndereceğimiz Tag adını ve değerini yazıp kaydediyoruz.

Aynı işlemi Lecturer Sementg’ine uyguluyoruz. Sadece Student verisi yerine Lecturer yazıyoruz.

Mobil uygulamadan girilen sayfaya göre kullanıcının segmentini belirlemiş olduk. Asp.net MVC uygulamasından rahatlıkla istenilen segment türüne göre Push Notification gönderebiliriz.

Mobil uygulamamızda config.xml dosyasını açıyoruz ve plugins sekmesinden OneSignal Cordova eklentisini kuruyoruz.

Bu yazı serimizde sizlere OneSignal, Cordova, Ionic Framework, Push Notification yapılarından bahsetmiş olduk. Kaynak kodlara erişebilmek için GitHub hesabımızı ziyaret ederek dosyaları indirebilirsiniz.

GitHub: EnsBilisim

Herkese Bug’sız geliştirmeler dileriz.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Adres
Kızlarpınarı Mh. Spor Cd. Can Apt. No:28/A Alanya, Antalya
Telefon
(+90) 850-305-0736
Email
info@tulparyazilim.com

İletişime Geç