OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

OneSignal ile Cordova & Ionic Push Notification

30.8.2016

Merhabalar,

Son dönemlerin yükselen trendi Push Notification hakkında bilgi sahibi olup, cihazlara nasıl push notification göndereceğimizden bahsedeceğiz.

Push Notification Nedir?

 

Push notification (anlık bildirim) kullanıcılara anlık bildirim yapmak için kullanılan bir servistir. Bu servis genellikle android, ios, windows phone  işletim sistemi kullanan cihazlar için kullanılır. Facebook, twitter, instagram, snapchat gibi uygulamalardan gelen mesajlar (bildirimler) bildirim çubuğunda görünüyor olması örneğini verebiliriz. Biz, push notification gönderebilmek için kullanacağımız servisi OneSignal olarak seçtik.

 OneSignal seçmemizin en büyük sebeplerinden birisi kolay kullanımı, mobil ve masaüstü platformlarına (Apple iOS, Google Android, Windows Phone 8.0, Windows Phone 8.1+, Amazon Fire, Mac OS X) hizmet vermesidir.

Cordova & Ionic Framework

1. Cordova

Herkesin cebinde akıllı telefonların olması ve mobil uygulama pazarında yer almak isteyen geliştiricilerin mobil uygulama geliştirme istekleri ve yönelimleri artmıştır. Mobil geliştiriciler için en büyük dezavantajlardan birisi platformlar arası farklılıkların olması, geliştirilmek istenen platforma özgün native uygulama geliştirmek zorunda olmasıydı. İşletmeler için zaman ve kaynak sıkıntıları baş göstermeye başlamıştı. Ufak bir uygulama yapmak istendiğinde Android işletim sistemini kullanan telefonlar için Java, Iphone & Ipad cihazlarında kullanılan ios işletim sistemleri için Objective-C veya Swift dillerini etkin bir şekilde bilmek ve kullanmak zorunluğu vardı. Cordova sayesinde bu tür kaynak ve zaman sıkıntılarını ortadan kaldırılarak hem geliştiriciler hem de işletmeler için büyük avantajlar sağlamıştır.

Cordova ile geliştirilen uygulamalar android, ios, windows phone vs uygulamalara çıktı alınabilmektedir. Cordova kullanıcıları genellikle web programlama alanlarında uzmanlaşmış kişiler tarafından tercih edilmektedir. Cordova kullanabilmek için HTML, CSS ve JavaScript bilgileri yeterlidir.

2. Ionic Framework

Ionic Framework, cordova platformu üzerinde inşa edilmiş bir framework yapısıdır. Ionic framework ile birçok uygulamayı daha şık, hızlı, etkileşimli, kolay bir şekilde geliştirebiliyoruz. Ionic Framework kullanabilmek için HTML, CSS, JavaScript, AngularJs yapılarını aşina olmamız gerekmektedir.  Şuanda Ionic Framework v2 versiyonu bulunmaktadır. Ionic Framework v2 kullanabilmek için AngularJs2 ve TypeScript konularında bilgi sahibi olmamız gerekmetedir.

Ens Bilişim olarak genelde mobil uygulamalarımızı Hybrid olarak Cordova, Ionic Framework kullanarak geliştiriyoruz. Kısa zamanda performanslı ve şık uygulamalar geliştirebiliyoruz. Push notification ve Cordova, Ionic Framework yapılalarında biraz bilgi sahibi olduk. Teknik ve kodlarımıza geçmek için buraya tıklayınız.

İLETİŞİM

İletişim Bilgileri

Adres
Kızlarpınarı Mh. Spor Cd. Can Apt. No:28/A Alanya, Antalya
Telefon
(+90) 850-305-0736
Email
info@tulparyazilim.com

İletişime Geç